Skip to main content

Mihkel Räim ütleb, et sisseelamine uude, Hispaania tiimi on läinud kenasti. Mitte küll nii sujuvalt kui minna ingliskeelsesse meeskonda, kuid „see on huvitav lisafaktor“, ütleb ta. „Inglise keelega siin hakkama ei saa. Mõned mehed küll seda räägivad, aga tiimi põhikeel on hispaania keel ja seda tuleb austada.“ Nii õpib ka Räim hispaania keelt.

Mis on uue hooaja eesmärgid? Vastavad Eesti profiratturid

Mihkel Räim (28), Burgos-BH (PRT)

Praegune tiim on Räime meelest võrreldav Iisraeli meeskonna esimeste aastatega, kui see oli ka prokontinentaaltasemel. „Eelarve ei ole väga suur, numbreid ei oska nimetada, aga on näha, kui palju taustajõudusid on palgatud, ja ka muude asjade pealt. Eelmise aasta Poola tiimiga võrreldes on mul samm edasi, Iisraeli WorldTouri tasemele jääme muidugi alla, aga see on ka loogiline. Otseselt millestki puudus ei ole, on jälle päris hea hüppelaud, pead lihtsalt ise mees olema.“

 

Hooaja alguse kohta sõnab Räim, et alguse kalender natuke muutus ning nüüd ootab teda ees kolm nädalat Ruandas treenimist. Alles siis hakkab tihe võistluskalender pihta.

„See laager siin Ruandas kõrgmäestikus tuli viimasel hetkel. Plaanisin olla Euroopas, aga kalkuleerides hindasid, oli näha, et reis Aafrikasse tuleb odavam kui olla Euroopas. Lähen sinna 2000 meetri kõrgusele üksinda treenima, samasse külla, kus ka Rein Taaramäe oma viimase kuu veetis. Seal on siledat maad ja tõuse. Kõige olulisem, et 2000 meetri kõrgusel – see peaks olema päris hea eeldus järgmiseks kuuks-kaheks.“

Esimene võistlus oli Räimel sel hooajal Omani tuur, kus kahel esimesel etapil sai ta vastavalt 10. ja 6. koha.

„Ärevus oli natuke ikka sees. Eelmisel aastal võistlesin Poola tiimiga küll ka mõnel kõvemal sõidul, kus olid ka kõvemad tiimid peal, aga pigem tuletasin nüüd meelde, mis tasemel varem sõitsin. Ei pea ülemäära pabistama, kõik on ka siin inimesed. Kaks etappi õnnestusid, suutsin ka kehva vormiga täitsa korralikud tulemused välja sõita.“

Koostöö kohta võidusõitude ajal, kus tiim peab võidu peale minevat Räime aitama, ütleb ta, et eks see võtab veel aega. Meeskonnal pole lihtsalt varem olnud sellist sprinterit, kes võiks võidu peale sõita. Pigem on üritatud pääseda jooksikute hulka ja sealt võitu noppida, või siis on tiimis puhtad mägedemehed. „See olukord on täiesti uus uks meeskonna jaoks,“ ütleb Räim.

Räime roll ka selles meeskonnas on võita võidusõite. „Igas tiimis, kuhu lähen, on see mu ülesanne, jah,“ ütleb ta. „See paneb küll pinged peale, aga raskematel etappidel ma aitan ka teisi, ja nad olid Omani tuuril väga hämmingus, et suudan ka sellist tööd teha. Tiim oli väga rahul. Minu jaoks on see normaalne, kui etapp pole mulle, siis aitan teisi. Paistab, et eelnevatel aastatel pole tiimis sellist olukorda olnud, nii et ma sain selle eest palju kiita.“

Veel räägib Mihkel Räim sellest Hispaania tiimist, et tunda on sellist vana kooli mentaliteeti. Meeskonna omanik on olnud rattaspordis väga kaua ja tal on olnud mitmeid meeskondi. Näiteks on tema tiimis sõitnud kunagi aastaid tagasi ka Alges Maasikmets ja Raido Kodanipork, kui nad Hispaanias amatöörid olid. „Nii ongi, et vahetevahel on raske vanematele inimestele seletada uuema aja teadust ja kuidas treeningud on muutunud,“ räägib Räim. „Selles mõttes on asjad natuke mõnikord kinni, aga kui ära seletada, siis asjad arenevad.“ Nii saab Räim jagada enda uuele tiimile oma kogemusi. Eriti selle kohta, kuidas võita profisõite.

Peale treenimist Ruandas ootab Räime märtsi keskel ees Portugalis peetav viiepäevane tuur Volta ao Alentejo (2.2). „Kui laager läheb kenasti, siis võiks seal juba midagi välja tulla,“ ütleb ta.

Edasi tulevad mõned Prantsusmaa ühepäevasõidud, siis Türgi velotuur aprilli keskel ning 4 Jours de Dunkerque juba mai alguses.

Üks sõit, millele Mihkel Räim aga on nii-öelda näpu peale pannud, on mai keskel peetav ühepäevasõit Tro-Bro Léon (1.Pro). „Olen seal kolm korda osalenud. Esimesel korral olin üheksas, teine kord sõitsin poodiumile, aga ratas andis 200 meetrit enne lõppu alla ning kolmandal korral katkestasin, sest tegin tiimikaaslaste heaks tööd. See on täiesti võidetav sõit, kui ebaõnne ei ole. See oleks esimene suurem eesmärk sel hooajal,“ räägib ta.

Ja muidugi tahab Räim saada vähemalt ühe profivõidu ning kui meeskond kutse saab, siis augustis sõita ka Vueltat. Hispaania meeskond ju.

Küsis: Vahur Kalmre

Fotol Tour of Omani esimese etapi finiš, kus Mihkel Räim sai kümnenda koha. Foto: Pauline Ballet / A.S.O. / Oman Cycling Association

Kõikide meie proffide mõtteid hooajaks 2022 saab lugeda ajakirja Ma Olen Jalgrattur märtsinumbrist.

Lisa kommentaar