Skip to main content

Norman Vahtra alustas hooaega veebruaris kahe tuuriga Prantsusmaal: Etoile de Bessèges (2.1) ja Tour de la Provence (2.Pro). Parima koha sai ta Tour de la Provence’i esimesel etapil, kus tuli 32. koht. Ja meeskond on Vahtral uus. Prantsusmaa tiim, kus on üks eestlane, üks leedukas, üks belglane ja kaheksa prantslast. Nii tuleb Vahtral aega leida ka prantsuse keele õppimisele.

Mis on uue hooaja eesmärgid? Vastavad Eesti profiratturid

Norman Vahtra (25), Go Sport – Roubaix Lille Métropole (CT)

Esimeste võistluste kogemuse kohta räägib Vahtra, et tiim jättis talle igati positiivse mulje. „Arvasin, et alguses võib olla natuke nagu põlve otsas tegemine, aga tuleb välja, et minu kui ratturi jaoks on tingimused samad, kui olid WorldTouri meeskonnaski. Olen väga rahul ja tundsin, et mu tase on seal, kus see pidigi olema. Ei olnudki plaani olla esimestel sõitudel kohe tippvormis, aga arvan, et kõik on õigel kursil. Mulle olid need kaks tuuri treeningvõistlused. Meil ei olnud nii kõva tasemega sõitudeks tiimis ka otseselt liidrit, keda aidata. Oma sõiduga ma siiski päris rahule ei jäänud, eriti mõlema tuuri esimese etapiga. Need olid küljetuuleetapid ja seal ma pidanuks paremini esinema. Võimed lubanuks, aga tegin mõned valed otsused. Eriti jääb kripeldama Etoile de Bessèges’i esimene etapp [Vahtra oli lõpuks 81.]. Seal ma olin liiga aktiivne – nagu kevadel lehm esimest korda karjamaal, rabelesin liiga hullult ‒ ning kui tuli küljetuulemoment, siis selleks hetkeks olin juba piisavalt palju kulutanud ega jõudnud enam esimesse gruppi.“

Ka järgmine võidusõit on Vahtrale veel treeningvõistlus. Sellisena nimetab ta veebruari lõpus olevat Faun-Ardèche Classicut (1.Pro, 168 km). [Sellel sõidul Vahtra siiski ei osalenud.] Sealt edasi aga tulevad juba sõidud, mille kohta Vahtra ütleb „tähtis sõit“. 1. märtsil Le Samyn („Tahaksin olla selles pundis, kust tuleb võitja.“), 6. märtsil Grand Prix de la Ville de Lillers („See on madalama kategooria võidusõit ja meie tiim läheb sinna kindlasti võidumõtetega.“), 17. märtsil Grand Prix de Denain („See on munakivisõit, kus on suur õnnefaktor mängus, kui aga õnn on minu poolel, siis loodan ka seal väga hea tulemuse teha.“), 19. ja 20. märtsil Classic Loire Atlantique ja Cholet – Pays de la Loire.

„Märts tuleb pingeline. Aga ootused on suured, loodan, et vähemalt üks neist sõitudest läheb väga-väga hästi. Selle mõttega on ka veebruari programm üles ehitatud päris pingeliselt, et märtsis olla juba heas vormis,“ ütleb Vahtra.

Uude klubisse sisseelamise kohta ütleb Vahtra, et veel ei ole. „Tulemas on see, et mõnedel võidusõitudel kannan liidrirolli, seda pole saanud veel proovida. Kuu aja pärast saan ehk vastata, kuidas ma selle rolliga hakkama olen saanud.“

Uus klubi pole ainus muudatus Vahtral. „Vahetasin ka treenerit. Eelmises klubis [Israel Start-Up Nation] oli mul klubi treener, uues klubis otseselt ei kästud nende klubi treeneri alla minna, nii ma siis jätkan koostööd Rene Mandriga. Ka olen keskendunud sel talvel rohkem oma sprindipoole arendamisele. Olen treeninud rohkem jõusaalis ning ei ole teinud nii palju mahutrenne, vaid aktiivseid ja lühemaid trenne. Kui näiteks 2021 jaanuaris tuli sada tundi trenne, siis selle aasta jaanuaris 95. Viis tundi vähem ja selle arvel rohkem sprinditrenne. Vahe ei ole küll suur, sest finišisse tuleb ka jõuda, et siis sprintida – rattasõit on ikkagi kestvusala.“

Ja siis see prantsuse keel, mida Norman Vahtra pidevalt õpib. „Üritan sellega tegelda, kommunikatsioon on väga oluline. Kõige suurem väljakutse on praegu see, kui pean võistlusraadiost lühikesi ülesandeid tabama ja infot saama. Kui on muidu jutt, siis suudan endale juba jutu pointi selgeks mõelda, aga kui tuleb võistlusraadiost ainult mingi sõna, siis see on mulle keerulisem. Raadios ei ole see ka alati piisavalt puhas ja selge, siis on raske aru saada, mida öeldi. Õnneks ei olnud nendel esimestel tuuridel väga selliseid olukordi, kus oleksin pidanud kiiresti reageerima, niisuguseid kriitilisi olukordi ei olnud. Kui midagi ka oli, siis sai natuke aega hiljem Evaldase [tiimis sõitev leedulane Evaldas Šiškevičius] abiga üle räägitud. Eks ta aitab mind nõu ja jõuga.“

„Olen ise mõelnud, et selle hooaja eesmärgiks võiks olla kolm võitu,“ ütleb Norman Vahtra lõpetuseks.

Küsis: Vahur Kalmre

Fotol Norman Vahtra võistlemas Etoile de Bessèges’ teisel etapil.  Foto: Nicolas Mabyle / DirectVelo

Kõikide meie proffide mõtteid hooajaks 2022 saab lugeda ajakirja Ma Olen Jalgrattur märtsinumbrist.

Lisa kommentaar