Skip to main content

Trikirattur Bert Ribuli flatland’i-ratas, purjelaudur Ingrid Puusta Tokyo olümpia varustus, Kuldrula esimene auhinnarula, Kelly Sildaru medalid ja karikad, Simple Sessioni võistluspargi näpurulamakett, Mässeri ja Otepää õhujõudude – kas mäletate veel, kes need olid? – asjad, süvasukeldumise kombinesoon …

Tekst: Vahur Kalmre

Need on mõned eksponaadid, mis pannakse välja Eesti spordi- ja olümpiamuuseumi uuel, ekstreemspordi näitusel, mis kannab lisanime X-FAKTOR. Näituse üks koostajatest Kristo Kaskpeit ütleb selle kohta, et head nime oli vaja ning just X on see, mis paljudes ekstreemspordi alades ja võistlustes sees: X-mängud, BMX …

„Iga paari aasta tagant oleme teinud ajutisi näitusi ning mõte ekstreemspordist on olnud üleval mõnda aega,“ räägib Kaskpeit. „Nüüd on mitmed ekstreemspordi alad juba ka olümpial ning neid lisandub sinna juurde. Rääkimata sellest, et just ekstreemspordi alad on noorte hulgas hästi populaarsed. Nii see mõte sündis.“

Spordimuuseumi juht Siim Randoja ütleb samuti, et olümpial on olnud suur roll selle näituse peale mõeldes. „Need alad muudkui jõuavad olümpiale, nii et on paslik aeg neid ka laiemalt tutvustada. Tegelikult on ekstreemsport, kui peame silmas näiteks vigursuusatamist või rula- ja BMX-ratastega sõitu, vallutanud nii tänavad kui ka südamed. On juba omaette kultuurinähtus. Kui 2020. aastal muuseumi uuendasime, tekkis esimesele korrusele suur pind, kus saab teha ajutisi näitusi. Esimene suurem ongi ekstreemspordi näitus.“

Need alad, mida spordimuuseumi juht nimetas, pole muidugi ainsad, mis ekstreemspordi nime alla mahuvad. Neid on palju enam. Nii leiavad oma koha sellel näitusel lisaks vigursuusatamisele (Kelly Sildaru!) ja BMXi ja rula trikitamistele (Simple Session!) veel surfamine, breiktants, slacklineing ehk tasakaaluliinisport, vaba sukeldumine, wingsuiting ehk nii-öelda lendorava ülikonnaga lendamine, seinaronimine, talisurf …

Kokku on neid alasid, millele sel näitusel ruumi eraldatakse, vähemalt kolmkümmend, ütleb Kaskpeit ja lisab, et näituse koostamisel olid olulised mõlemad pooled: nii olümpiakavas olemine kui ka tänavaspordi pool.

„Valik ei olnudki nii lihtne,“ lisab samuti näituse koostaja Rait Männik. „Mis on ekstreemsport? Suusahüpped on ju ka paras ekstreem, kui nii võtta. Üks kriteerium oli see, et valime alad, millega inimesed on vähem kokku puutunud. Samas on mitmed need alad murdnud sisse meie tänavapilti. Tegelikult leidsime mõned niisugused alad üles ka olümpiamängude ajaloost. Kas teame, mis ala oli skijöring? Suusasõit hobuste või koerte taga. See on olnud isegi olümpiamängudel, 1928. aastal mängudel näidisalana.“

Kaskpeit lisab, et need on alad, kus kombatakse inimvõimete piire.

Neist aladest saab näitusel ka palju teada. Näiteks läheb ühte näituseruumi nurka üles timeline, kust saab lugeda, et aastal 2000 sai Tartust alguse Simple Session: „Tartus Tähtvere pargis avatakse Simple’i skate-park, millest saab järgmiseks neljaks aastaks Simple Sessioni kodu. Peetakse pargi avaüritus Pepsi Street Challenge. Lisaks eestlastele domineerivad võistlustel lätlased. Poolkogemata jõuab festivalile trobikond Soome rulatajaid. Võisteldakse BMXi ja rulasõidu pargis, in-line-uiskude pargis ja vert-rämbis. Lisaks ühe hüppega dirt jump’is.“

Või näiteks, et 2007. aastal külastab Sessioni enneolematult suur hulk Ameerika ja muu läänemaailma BMXi staare, teiste hulgas ka USA ekstreemspordi staar Dave Mirra. „Publiku lemmikuks on kõrgete õhulendudega stiilivõlur ameeriklane Chase Hawk, võistluse võidab aga samuti ameeriklane Josh Harrington, kes viimasel trikil murrab lõualuu …“

Simple Sessionist tuleb näitusel eraldi vitriin ja sein, kus näha nii legendaarseid eksponaate kui ka ajalooteksti. Kuuldavasti olevat leitud isegi üks BMXi-mehe pöidlalahas …

Sama oluline, kui on midagi vaadata, on sellel näitusel ka nii-öelda näppimise pool. Ehk siis käed-külge-lahendused.

Kaskpeit loeb üles, et näitusel saab hüpata surfilauale ja rula peale, õppida lihtsamaid breiktantsu liigutusi, katsetada seinaronimist, on üleval slackline ja 2021. aasta Simple Sessioni raja näpurulaversioon, lisaks saab oma tasakaalu harjutada ja arendada. Red Bulli abiga saab pähe panna virtuaalreaalsuse prillid, et olla ise Kelly Sildaruna mäel, Jaan Roosena Tartu kohal kõndimas või BMXiga trikke tehes.

Kristo Kaskpeit ütleb veel, et näituse tegemisele on kõvasti kaasa aidanud Red Bull ja Simple Sessioni seltskond, näituse kujundab disainiagentuur Neway. Külalistele avatakse uus näitus spordimuuseumis 11. märtsil.

Fotod: Eesti spordimuuseum / Neway

Lisa kommentaar