Skip to main content

Endine profirattur Oskar Nisu sel aastal Tartu suusamaratonile ei läinud, küll aga lõi kaasa teatemaratonil. Tiimiga Endised Tulevikulootused – lisaks talle veel Risto Raid, Vahur Valvas ja Alo Jakin – saadi kuues koht. Nädalapäevad pärast suusasõitu asus Nisu aga teele Ameerika Ühendriikidesse, et minna kahe nädala pikkusesse jalgrattalaagrisse.

Tekst: Vahur Kalmre

28-aastane Nisu alustab taas professionaalse ratturina, seekord Ameerika tiimis Denver Disruptors, et võistleda vastloodud The National Cycling Leaque (NCL) kriteeriumide sarjas. Esimene võistlus on tal juba kohe pärast esimest laagrit, NCLi sarja esimene võidusõit tuleb aga 8. aprillil Miami Beachis Floridas.

„Eks see uus asi ole,“ rääkis Nisu enne laagrisse minekut rattaajakirjale. „Laager tuleb Phoenixis Arizona osariigis, esimene võistlus on ka seal lähedal – kolmepäevane võidusõit, proloog, grupisõit ja viimasel päeval kriteerium. Pärast seda on viienädalane paus, tulen korraks koju ja lähen siis omal käel laagrisse Küprosele, et aastaks hästi valmis olla. Aprillis lähen uuesti USAsse, kus algab tihedam võistlusgraafik. See esimene võistlus nüüd on mõeldud rohkem treeninguna, 8. aprillil on juba tiimile tähtis võidusõit.“

Oskar Nisu oma tiimi Denver Disruptors vormis.

Foto: erakogu 

NCLi sarja kuulub sel hooajal neli võistlust: 8. aprillil Miamis, 14. mail Atlantas, 13. augustil Denveris ja 10. septembril Washingtonis.

„Uus sari ning nad tahavad selle kõigepealt käima lükata ja vaadata, kuidas läheb, seepärast on neli sõitu suuremates linnades,“ rääkis Nisu. „Niipalju kui praegu tean, osaleme ka muudel võistlustel, aga peamiselt on need ikka kriteeriumid.“

NCLi sarja kohta oskas Nisu rääkida seda, et need on tiimidevahelised võidusõidud. „Eks laagris kuuleme lähemalt, kuidas see täpsemalt välja näeb.“

NCLi kriteeriumidel sõidetakse umbes kahekilomeetriseid ringe. „Lühikesed linnaringid, et pealtvaatajatel oleks huvitav ning rattureid saaks tihedamini näha,“ ütles Nisu. Igal ringil või üle ringi on vahefiniš, kus teenitakse punkte meeskondadele. Mitte ratturi individuaalsele kontole, vaid just tiimi kontole. Tiimis sõidab igal võistlusel kuus naist ja kuus meest. Kõigepealt sõidavad oma võistluse naised, samal ringil, kuid natuke lühema distantsi, ning siis mehed. Kogutud punktid liidetakse kokku ja neid kõige rohkem kogunud tiim ongi võitja. „Selles sarjas mängitakse rohkem tiimispordile,“ ütles Nisu. Nii et võidab Denver Disruptors, mitte näiteks Oskar Nisu või mõni teine tiimiliige …

Kriteeriumi kui rattavõitluse kohta arvas Nisu, et füsioloogiliselt peaks see talle sobima, kuigi on hästi intensiivne ja raske võistlus. „Eelmisel aastal olin Eesti kriteeriumi meistrivõistlustel Norman Vahtra järel teine, nii et sobib küll. Eks esimesed võistlused näita, kuidas ettevalmistus on läinud ja kui tugev olen,“ rääkis Nisu.

Ettevalmistusest rääkides ütles ta, et see on olnud teistsugune kui päris profisportlasel. Nisu on ühildanud töö Pinarello rattapoes Tartus ja treeningud, kuid on enda sõnul vajaliku hulga trenne saanud ära teha. „Poes on mulle selleks ka vastu tuldud.“

Aga kõik see on talle ikkagi uus. Ameerikast rääkimata, aga ka näiteks kriteeriumi on Nisu sõitnud noorteklassides ning nüüd vaid Eesti meistrivõistlustel. „Uus ja huvitav asi. Natuke nagu tundmatusse kohta hüppamine on, aga see teebki asja huvitavaks. Midagi teistsugust, mida varem keegi eestlastest teinud ei ole,“ ütles ta.

Iirimaa kontinentaalmeeskonnas EvoPro Racing, kus Nisu sõitis aastatel 2020‒2021, oli tal kaks ameeriklasest tiimikaaslast. „Nemad tutvustasid mulle seda kriteeriumiideed ning kutsusid ka sinna sõitma,“ rääkis Nisu. „Mõtlesin, et võiks ju uurida, mis võimalused oleks, ning küsisin neilt, kelle käest küsida. Nii leidsin Reed McAlvini, kes on üks NCLi eestvedajaid ning olnud mänedžer mitmes USA rattatiimis ja ka nende koondises. Kirjutasin talle, aga kohe ei olnud tal mulle midagi pakkuda. Eelmise aasta juuli lõpus võttis ta juba ise minuga ühendust ning kutsus uude sarja. Alguses oli juttu sarjas osalemisest, hiljem taheti mind juba otse Denveri tiimi.“

Eestlast Nisu ootab NCLi sarja tiimides ainsa tuttavana ees 31-aastane lätlane Andžs Flaksis, kes kuulub tiimi nimega Miami Nights ning kes näiteks sai eelmisel aastal Läti grupisõidu meistrivõistlustel teise koha Emīls Liepiņši järel. „Teda tean, oleme koos võistlenud,“ rääkis Nisu. „Ta on USA kontinentaaltiimidesse kuulunud ka varem, seega teab sealsest rattaelust rohkem. Huvitav on ka, et see hooaja alguse laager on meil Miami tiimiga ühine. NCL ongi selline ühine ettevõtmine.“ On räägitud, et ühtekokku osaleb sarjas kümme tiimi.

Esimeses laagris kohtub Nisu siis ka oma tiimi Denver Disruptors ratturitega, keda on USAst, Kanadast, Rumeeniast, Kolumbiast, Itaaliast, Hispaaniast, Mehhikost ja Kreekast. Tuntumad on 2017. aastal Paris–Nice’i sõidu võitnud 35-aastane kolumbialane Sergio Henao, kes sel aastal sai oma riigi meistrivõistlustel grupisõidus kuuenda koha, ja aastaid suurtuuridel sõitnud 34-aastane Lõuna-Aafrika rattur Reinardt Janse van Rensburg. Kokku kaheksa naist ja kaheksa meest. Nende hulgas siis ka profina palka saav eestlane Oskar Nisu.

Kui tekkis suurem huvi selle sarja vastu, siis vaata siit: nclracing.com.

See lugu ilmus värskes ajakirja Ma Olen Jalgrattur märtsi numbris 2023 (36).

Lisa kommentaar