Skip to main content

Kui eelmisel aastal algas Tartust Eesti Rahva Muuseumi juurest Balti Keti velotuuri eelviimane etapp, siis sel aastal tuur Tartus algabki. 18. augustil on kavas esimene etapp Tartust Valka, mida peakorraldaja Allar Tõnissaare sõnul vürtsitavad neljakilomeetrine kruusalõik ja üks ring Valgas enne lõpetamist Jaanikese motokeskuses.

Tekst: Vahur Kalmre, fotod: Taavi Sepp / BCT

Nagu ikka, sõidetakse selle tuuri etapid Eestis, Lätis ja Leedus. Teine etapp tulebki Lätis Siguldas, kus sõidetakse kolmeringisel rajal, nii võetakse ka kuulsat Sigulda tõusu lausa kolm korda. Tuuri viimane etapp on aga juba Leedus Panevėžysises.

„Eesti Rahva Muuseumi ees tuleb eelmisel päeval ka võistkondade ametlik tutvustamine,“ rääkis Tõnissaar ajakirjale Ma Olen Jalgrattur. „18. augustil on siis esimene etapp Tartu–Ahja–Antsla–Valga. Finiš on Jaanikese motokeskuse juures, kus on võistluskeskus, aga seal tuleb ratturitel läbida veel 20-kilomeetrine ring, nii et finišipaigast sõidavad nad ühel korral läbi ja siis teisel korral tulevad finišisse.“

Eelmisel aastal alustati Tartust eelviimast etappi, etapi finiš oli Valgas.

Juuni keskpaigas oli tuuri kodulehel kirjas juba 21 võistkonda, nende hulgas ka niisugused kontinentaaltiimid nagu Alpecin-Deceuninck Development Team, Uno-X DARE Development Team, Maloja Pushbikers, Saris Rouvy Sauerland Team, Team Felbermayr Simplon Wels jt. Eesti tiimidest on üles antud Tartu2024 ning Peloton, kindlasti löövad Eesti koondise kõrval kaasa ka Läti ja Leedu koondis.

„Mulle teadaolevalt on tahtjaid veel nii palju, seega on suur võimalus, et kokku tuleb 28 võistkonda, see ongi maksimaalne tiimide arv, mis tohib teise kategooria tuuridel osaleda,“ rääkis Tõnissaar. „Igas tiimis on kuus ratturit ja kui nii läheb, siis osaleb selle aasta tuuril 168 sportlast. Praegu paistab seis tõesti selline, et tuleb maksimaalne arv osalejaid, mis üldse siin tuuril on olnud.“

Tiimide hulgas on ka eksootilisemaid, nagu näiteks Jaapani võistkond Levante Fuji Shisuoka ning üks tiim Malaisiast (CLN Cycling Team). „See Jaapani tiim plaanib Eestisse varem tulla, nii et nad on lubanud kaasa lüüa ka 12. augustil Estonian Cupi Valga rattamaratonil, mis on ühtlasi esimesed Eesti gravelimeistrivõistlused, ning järgmisel päeval ka Filtri maanteekarikasarja sõidul Tallinnas,“ sõnas Tõnissaar.

Veel rääkis peakorraldaja, et tuurist tuleb ka veebiülekanne, mida tehakse neljas keeles. „Selle juures on huvitav fakt näiteks see, et 2021. aastal vaadati meie tuuri online-ülekannet kõige enam Uus-Meremaal, sest toona võitis tuuri uusmeremaalane Laurence Pithie. Nii et riikide rekord tuli hoopis Uus-Meremaalt, mitte Eestist ega Lätist.“

Eelmisel aastal võitis Balti Keti velotuuri Eesti koondises sõitnud Rait Ärm, kaks etapivõitu sai Martin Laas, ühe ka Ärm.

Balti Keti velotuur (Baltic Chain Tour, 2.2)

Esimene etapp, 18. august, Tartu–Valga, Eesti

Teine etapp, 19. august, Sigulda–Sigulda, Läti

Kolmas etapp, 20. august, Panevėžys–Panevėžys, Leedu

Rohkem infot saab tuuri kodulehelt balticchaintour.com.

See lugu ilmus ajakirja Ma Olen Jalgrattur juuli numbris 2023.

Lisa kommentaar