Skip to main content

Üle-eelmisel aastal sõideti Red Bull Tour of Vikings esimest korda, siis võitis Mihkel Räim, talle järgnesid Gert Kivistik ja Gert Jõeäär. Toona oli osalejaid 59, kellest finišijoone ületas 42 ratturit. Nüüd on see võidusõit teist korda ees 9. septembril.

Tekst: Vahur Kalmre

Fotod: Jan Henrik Pärnik, eelmisest Tour of Vikingsist

Tour of Vikings on omapärane võidusõit: ühe päeva jooksul sõidetakse kolmest etapist koosnev velotuur. Ligi 300-kilomeetrine rada kulgeb nii asfaldil kui ka kruusal (vähesel määral on ka munakivi- ja liivateid) ning iga võistleja peab rajal hakkama saama kõrvalise tehnilise abita. Kõrvalist abi tohivad ratturid kasutada ainult etappide finišites etappide vahele jääval ajal.

Tour of Vikings koosneb kolmest etapist. Etappide finišite ja startide vahe on 30 minutit – hetkest, mil etapi võitja ületab finišijoone, on täpselt 30 minutit aega järgmise etapi stardini. Ratturitel, kes jõuavad finišisse etapi võitjast hiljem, jääb kaotatud aja võrra vähem aega järgmise etapi stardini. Tuuri stardi- ja finišipaik on Kuressaare lossihoovis, nagu ka eelmisel korral.

Võidusõidu peakorraldaja Endrik Puntso ütles ajakirjale Ma Olen Jalgrattur, et tuur on ellu kutsutud selleks, et aidata õitsele puhuda Saaremaa rattasporti ning kasutada selleks ägedaid teid, mida Saaremaal on pakkuda.

„Korralduses löövad kaasa ka Riho Räim, kes on võistluste direktor, ja Mihkel Räim, kes Saaremaal käies ikka skaudib saare kruusateid ning aitab nüüd rada kokku panna,“ rääkis Puntso.

Kui küsida Puntsolt selle tuuri kolme eripära, siis nimetab ta neid nii: „Terve päeva on võistlejad üksteisega koos, hommikust peale sõidavad ja puhkavad koos, see teeb selle tuuri teistsuguseks. Saab näha ja proovida Saaremaa erinevaid teid, neid on tõesti hästi mitmekesiseid. Kogu võidusõit tuleb hästi gravelikallakuga, arvan, et 60‒70 protsenti, kui mitte veelgi enam rajast tuleb gravelirada. See teeb tuuri päris raskeks väljakutseks, kuigi Saaremaal ju mägesid ei ole, siis lihtne see sõit üldsegi olema ei saa.“

Korraldajad on endale eesmärgiks seadnud tuua hooaja lõpus kokku rattasporti armastavad inimesed, kes tahavad ennast proovile panna ning sportlikult ja meeldivalt Saaremaa sügiseses looduses aega veeta. Selleks tuleb aga ette võtta 300-kilomeetrine ring ümber Saaremaa.

Ehk siis: „Tule välja ja tee Saaremaale ring peale ning näita, kas oled viiking või ei ole,“ nagu sõnastas peakorraldaja Endrik Puntso.

See lugu ilmus ajakirja Ma Olen Jalgrattur juulinumbris 2023 (nr 38).

Lisa kommentaar