Skip to main content

Meie kontinentaaltiim, kes kannab uut hooaega alustades nime Tartu2024 Cycling Team, tegi oma esimese stardi Aafrikas.

Tekst: Vahur Kalmre

Võidusõit Tour du Rwanda (2.1) peeti 19.‒26. veebruarini ning sellel osales kakskümmend meeskonda, nende hulgas ka niisugused tiimid nagu Israel – Premier Tech ja Team TotalEnergies. Eesti viieliikmelisse meeskonda kuulusid eestlased Markus Pajur, Siim Kiskonen ja Joonas Kurits ning lätlane Alekss Krasts ja soomlane Markus Knaapi.*

Järgmised võidusõidud, kus Tartu2024 Cycling Team osaleb, tulevad juba märtsi alguses Hollandis. 4. märtsil on plaanis ühepäevasõit Craft Ster Van Zwolle** (1.2) ja 12. märtsil Dorpenomloop Rucphen (1.2). Märtsi lõpul aga osaletakse juba viiepäevasel tuuril Olympia’s Tour (2.2), mis on samuti Hollandis. Siis suundutakse Prantsusmaale, kus sõidetakse ühepäevasõidul La Route Adelie De Vitre (1.1) ja juba aprillis tuuril Tour du Loire et Cher (2.2).

Tartu tiimi liikmed enne Ruanda tuuri: Siim Kiskonen (vasakult), Markus Knaapi, Markus Pajur, Alekss Krasts ja Joonas Kurits.

Foto: Tartu2024 Cycling Team   

Kui eelmistel aastatel on Tartu tiimi ratturid hooajaks valmistunud koos treeninglaagris, siis sel korral seda ei tehtud. Meeskonna mänedžer Jaan Kirsipuu ütles, et iga rattur valmistus hooajaks omal käel.

„Kuna üks suur sponsor kadus ära ja lisaks veel mõned väikesed ka, nii et rahaline seis on päris kehv,“ toob Kirsipuu veebruari keskel rattaajakirjaga rääkides välja põhjusi. „Õnneks suurendas Tartu linn oma panust ning ka mõned väiksemad toetajad on paljude asjadega meile vastu tulnud. Praegu saame hooaega alustada, aga ei tea, kuidas selle lõpetame.“

Samas räägib Kirsipuu, et üldjuhul ta teab, kus ja kuidas ratturid on treeninud ja mis seisus nad on. „Osad on meil koolipoisid ja nemad ei saakski niipalju laagris käia – nüüd küll olid laagris Küprosel, vahepeal kodus ja kohe lähevad juunioridega laagrisse –, Leedu poistel on olnud oma programm, nemad sõidavad praegu trekil, üks neist lööb kaasa ka Euroopa meistrivõistlustel. Siin Aafrikas olen saanud osadega juba rohkem rääkida. Üldpilt on olemas, kuidas ja milleks nad on valmistunud ja millal võistlema hakkavad,“ räägib mänedžer.

TULETAME SIINKOHAL meelde, kes sel aastal kümneliikmelises Tartu tiimis sõidavad: Eesti ratturid Siim Kiskonen, Markus Pajur, Joonas Kurits, Andre Roos, Aaron Aus ja Lauri Tamm, soomlane Markus Knaapi, lätlane Alekss Krasts ning leedulased Jomantas Venckus ja Rokas Adomaitis.

Kõigepealt siis nendest, kes Ruandas Aafrikas võidusõiduhooaega alustasid. „Pajur, Kurits ja Krasts on saanud korraliku ettevalmistuse teha, nemad peaksid olema päris heas seisus,“ räägib Kirsipuu. „Soome poiss Knaapi oli sel talvel sõjaväes, tema on seepärast vähem treenida saanud. Kiskonen oli vaid jaanuaris laagris, ka tema pole praegu veel päris oma tasemel. Arvan, et kolm kutti peaksid olema päris heas seisus, aga eks esimene võistlus näita. Samas ei ole Ruanda tuur meil eesmärk omaette, et siin tulemust teha, võtame seda kui ettevalmistust märtsikuuks. Poisid, kes aga tunnevad ennast juba hästi, saavad siin end võrrelda tugevate tiimide ja ratturitega. Näidata ennast, ehk jäävad ka nii kellelegi silma.“

See on olnud ja on ka nüüd Tartu tiimi eesmärk – aidata noored ratturid järgmisele tasemele. Nii on tiimi viimasel ajal kuulunud vaid U23 vanuseklassi ratturid. Sel aastal on siin kaks erandit: Siim Kiskonen ja ka eelmistel hooaegadel prokontinentaaltiimis Arkéa Samsic sõitnud Markus Pajur.

„Ega see meie elu väga muuda, sest ainult kaks meest on vanemad ja ainult U23 võidusõite meil nii palju ei ole,“ selgitab Kirsipuu. „Markus Pajurile on see sundseis ja päästerõngas, et uuesti jalad korralikult alla saada ning kõrgemasse seltskonda tagasi pressida. Kiskonen on, jah, noorematele rohkem mentoriks. Tal enam suuri ambitsioone spordis ei ole, aga meile on ta suureks abiks. Kiskonen on väga intelligentne võidusõitja, nii et ta on meil justkui maanteekapten.“

EESMÄRKIDEST RÄÄKIDES ütleb Kirsipuu, et peamine on aidata noored suurematele jahimaadele. Ehk siis profimaailma.

„Tükk aega oleme rääkinud, et Eesti spordis üldse, aga rattaspordis ka, on vaja tekitada U23 vanuseklassi hüppelaud selleks, et oleks võimalik areneda ka neil, kes kohe juunioride klassis veel nii hästi silma ei paista, nagu paistsid Madis Mihkels või Romet Pajur. Nii saaksid ka need, kelle areng pole olnud nii kiire, rahulikult areneda ning võistelda enam-vähem jõukohastel või isegi natuke kõrgema tasemega võidusõitudel, mis on väga arendavad. Selleks olemegi loodud, et täita seda auku, mis on juunioride ja profimaailma vahel.“

Eelmisel hooajal veel Tartu tiimis sõitnud 19-aastane Madis Mihkels esindab juba eelmise hooaja lõpust WorldTouri meeskonna Intermarché – Circus – Wanty värve, 18-aastane Romet Pajur kuulub nüüd kontinentaaltiimi Lotto – Kern Haus.

Tänase Tartu meeskonna ratturite potentsiaalist rääkides ütleb mänedžer Kirsipuu, et „Joonas Kurits on juba mitu aastat proovinud edasi astuda, aga nüüd tundub, et ta on hooaega alustamas hoopis teiselt tasemelt, nii et ehk õnnestub midagi sel aastal“. Markus Pajuri kohta ütleb Kirsipuu, et tema peaks hüppama tagasi sinna, kuhu ta peakski kuuluma. Ka loodab mänedžer, et lätlasel Krastsil tuleb see hooaeg paremini välja. „Soome poiss Knaapi on ka andekas kutt,“ jätkab Kirsipuu. „Füüsilised eeldused on tal täiesti olemas, aga kahjuks pole temale sobivaid võidusõite meil üleliia palju. Ruanda tuur on üks neist talle sobivatest, aga selle jaoks on tal veel vorm natuke kesine, sest sel talvel ei saanud piisavalt rattaga sõita.“

*Viiest Eesti tiimi ratturist lõpetas Ruanda tuuri kolm: Alekss Krasts sai kokkuvõttes 37. koha, Markus Pajur 50. ja Siim Kiskonen 54. koha. Kõige paremini läks meie ratturitel esimesel, 115 kilomeetri pikkusel etapil, kus Pajur sai 12. koha ning Kiskonen oli 14., Joonas Kurits 16., Krasts 20. ja Markus Knaapi 26. Tol etapil oli Tartu2024 Cycling Team ka parim meeskond. Järgnevatel mägistel etappidel enam meie ratturitel etteotsa asja ei olnud. Parima koha sai Pajur neljandal, 138-kilomeetrisel etapil, kui oli 19. Sama koha sai Krasts viimasel, 75-kilomeetrisel etapil.

**Ühepäevasõidul Craft Ster Van Zwolle sai parima koha Markus Pajur, kes oli 49. Jomantas Venckus oli 72. ja Alekss Krasts 81.

See lugu ilmus ajakirja Ma Olen Jalgrattur märtsi numbris 2023 (36).

Lisa kommentaar