Skip to main content

Hiljuti astus ellu mittetulundusühing Elav Tänav, mille eesmärk on näidata, et tänav on meie kõigi ühine eluruum. Ühingu ambitsiooniks on olla tallinlaste hääl ning jälgida, et Tallinna linnavalitsus järgiks lubatud strateegilisi eesmärke, peaks kinni kokkulepetest ning looks linnaruumi, mis vastab parimatele tänapäevastele Euroopa linnadele.

Tekst: Tuuli Jevstignejev

Elav Tänav on apoliitiline algatus, mille asutajad ei ole ühegi erakonna liikmed ning ühing loodi liikmete ühisest soovist muuta Tallinna tänavaruum paremaks.

Mittetulundusühingu asutajad on investor ja ettevõtja Kristjan Lepik, linnaruumi entusiast Madle Lippus, arhitekt-linnaplaneerija ja linnalise liikuvusruumi ekspert Tõnis Savi, teenusedisainer Ave Habakuk, Skeleton Technologiesi kaasasutaja Oliver Ahlberg, Ampler Bikesi kommunikatsioonijuht Tuuli Jevstignejev ja Bolti kaasasutaja Martin Villig.

Kristjan Lepik selgitab ühingu asutamise tagamaid nii: „Meie eesmärk on, et Tallinna tänavad oleksid elavad, et tänavaid ei planeeritaks, rekonstrueeritaks ja kasutataks kui vaid liikluskoridore.“

Linnavalitsus planeerib linnaruumi, kuid palju on ka olukordi, kus inimesed saavad ise käised üles käärida ja muudatusi ellu viia. Elav Tänav hakkabki reaalselt asju ära tegema. Esimene suurem projekt, millega tegeletakse koostöös linnavalitsusega, on Kollase-Tobiase-Faehlmanni tänava turvalisemaks muutmine. Martin Villigi eestvedamisel ning Tõnis Savi eskiiside põhjal on selle tänavanurga ümber projekteerimine juba täies hoos.

„Tahame, et Tallinn viiks ellu enda võetud strateegilised eesmärgid. Hoiame fookust, aitame linlastel kaasa rääkida, viitame vajakajäämistele ja pakume lahendusi,“ kommenteerib Tallinna rattastrateegia üks autoritest Tõnis Savi. „2018. aastast kehtivas rattastrateegias toodud rattateede põhivõrku ei ole seni välja ehitama hakatud. Äsja võeti vastu Tallinn 2035 arengustrateegia, tahame hoida silma peal, et hea plaan süsteemselt ka ellu viidaks. Jalgratta- ja kõnniteid saab nutikalt arendada ka nii, et autoga sõitjatelt midagi olulist ära ei võta ning kokkuvõttes suureneb kõigi turvalisus.“

Mitmes algatuses linnakodanike häält esindav Madle Lippus lisab: „Tahame, et Tallinna linn hakkaks toetama aktiivset ja tervislikku eluviisi, kus senisest enam argitoimetusi saaks tehtud jalgsi, ühistranspordi, jalgratta või tõukerattaga. Tänapäeval on nii laste kui ka vanemaealiste vähene liikumine ja rasvumine Tallinnas aktuaalne probleem, mida soodustab autokeskne linnaplaneerimine.“

Elav Tänav tähendab meie jaoks lihtsat läbimõeldud struktureeritud avalikku ruumi, mis lähtub strateegilistest eesmärkidest: elukeskkond, tervis, elukvaliteet, säästlikkus ja jätkusuutlikkus. Elav Tänav on elukeskkond, kus peab olema hea nii kaheksa- kui ka 80-aastasel.

Elava Tänava seltskond: Martin Villig (vasakult), Tuuli Jevstignejev, Tõnis Savi, Ave Habakuk, Kristjan Lepik, Oliver Ahlberg ja Madle Lippus.

Foto: Tõnu Tunnel 

Loe rohkem: elavtanav.ee ja @elavtanav

Lisa kommentaar